Darmowa porada prawna Kraków

Ktoś wyłudził na Ciebie kredyt? Jak się bronić?

Prawnik Kraków Alimenty

Coraz bardziej powszechne są oszustwa polegające na wyłudzeniu kredytu na czyjeś nazwisko. Nagle dostajesz telefon lub monit z banku z ponagleniem do zapłaty raty. Zastanawiasz się jak to możliwe, skoro nie brałeś żadnego kredytu. Co zrobić, gdy padłeś ofiarą takiego oszustwa i jak się zabezpieczyć w przyszłości?

Jeszcze kilka lat temu wyłudzenie kredytu na czyjeś nazwisko było niemożliwe. Banki udzielały pożyczek wyłącznie w swoich placówkach, trzeba było przedstawić dowód osobisty i wzór podpisu. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Kredyt można zaciągnąć bez wychodzenia z domu online przez internet. Wystarczy, że ktoś podstępnie zrobi ksero naszego dowodu i wprowadzi dane do systemu. Proces weryfikacji osoby wnioskującej sprowadza się do pobieżnego sprawdzenia. Jeden przycisk i pożyczka zaciągnięta. Często dochodzi również do fałszerstwa. Oszuści często wchodzą w posiadanie danych osobowych ofiary i dzięki nim produkują fałszywy dowód, albo podrabiają podpis.

Całkiem niedawnym modnym procederem jest publikowanie ogłoszeń o pracę oczywiście fałszywych. Osoba aplikująca na dane stanowisko proszona jest o przesłanie kopii dokumentu. Tym sposobem oszust wszedł w posiadanie Twoich danych i skutecznie może zaciągnąć na Ciebie zobowiązanie. Często w takiej sytuacji jesteś proszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na drobną kwotę 1 gr, który jest potwierdzeniem tożsamości.

Jak się w takim razie bronić? Jeśli stwierdzisz, że ktoś ukradł Twój dowód osobisty natychmiast go zastrzeż. Zawsze zgłoś ten fakt na policji. Wyjaśnij całą sytuację w banku. Najważniejsze jest zawiadomienie prokuratury o przestępstwie. Wyłudzenie pieniędzy jest kwalifikowane jako przestępstwo oszustwa na podstawie art. 286 Kodeksu Karnego: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeśli się znalazłeś w takiej sytuacji zachęcamy do kontaktu z prawnikiem.

Prawnik Kraków

Wyłudzenia

Oszustwa

Opisz problem

Pomożemy

12 + 5 =

Masz pytania?
A może potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

KRAKÓW ul. Mariana Słoneckiego 4/24 (Prądnik Czerwony) koło Ronda Bareii

Zadzwoń: 513 435 122

biuro.tanich.porad@gmail.com