Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku wiąże się z mocno stresującą sytuacją i rozprawami w sądzie, bo rzadko bywa, aby doszło do tego na jednej rozprawie. Po rozwodzie nie ma konieczności występowania o podział majątku, jednak jest to swoista rekompensata za wkład finansowy oraz zabezpieczenie na przyszłość. O wiele rzadziej zdarza się, polubowne ustalenie warunków podziału majątku. Warto jednak najpierw spróbować dojść do porozumienia.

Na czym polega podział majątku?

Polega on na ustanowieniu wyłącznej własności przez jednego z byłych małżonków. Podziałowi podlegają tylko te dobra, które zostały zakupione w czasie trwania związku małżeńskiego. Jeśli małżonkowie kupią np. Wspólny samochód, po rozwodzie mogą się domagać jego własności lub spłaty części. Jeśli jeden z małżonków miał dom lub mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego, to nie będzie ono brane pod uwagę podczas podziału. Jednak druga osoba może wystąpić o zwrot kosztów związanych z urządzeniem tego mieszkania, kosztami remontu itd.

Jak wygląda to formalnie?

Do podziału majątku może dojść na zasadzie zawarcia umowy między dwiema osobami, i można to przeprowadzić polubownie. Jednak o wiele częściej, zwłaszcza w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie wiąże się to z kilkoma rozprawami. Warto skorzystać z pomocy prawnika. Pomoże nie tylko w przygotowaniu dokumentów, ale także w obraniu strategii i będzie nas reprezentował w sądzie. Nie ma jednego uniwersalnego wzoru wniosku, do niego trzeba także dołączyć załączniki określające wartość danych przedmiotów. Tym bardziej nie warto samemu podejmować się tej trudnej przeprawy. W przypadku orzekania o winie oraz przyznania opieki nad dziećmi nie wpływa to na kwestie związane z podziałem majątku. Wtedy można także wystąpić o alimenty na siebie czy na dziecko, ale to odrębne sprawy.

Mediacje – czyli jak skrócić podział majątku

Zdecydowanie najlepszą opcją jest dojście do porozumienia w zakresie podziału majątku na etapie mediacji. Wtedy już podczas rozprawy rozwodowej można przedstawić umowę określającą warunki. Zdecydowanie skróci to w czasie rozprawy. Pozwoli też uniknąć niepotrzebnego stresu.

Jakie są koszty?

Koszty podziału majątku są dość wysokie. Sama opłata sądowa wynosi 1000 zł, do tego dochodzą koszty związane z adwokatem. Jednak nie warto podejmować się tego na własną rękę, w grę przecież wchodzą często niemałe kwoty, które mają stanowić zabezpieczenie na kolejne lata. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia poza sądem, trzeba się przygotować na dość długie sprawy, które mogą się ciągnąć w czasie.

podział majątku po rozwodzie

Prawnik alimenty Kraków

Przemoc domowa

Sprawy rodzinne Kraków

Opisz problem

Pomożemy

8 + 8 =

Masz pytania?
A może potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

KRAKÓW ul. Mariana Słoneckiego 4/24 (Prądnik Czerwony) koło Ronda Bareii

Zadzwoń: 513 435 122

biuro.tanich.porad@gmail.com