Alimenty na dziecko

Rozwód nigdy nie należy to sytuacji łatwych. Zwłaszcza jeśli jest to rozwód z orzeczeniem o winie, wiąże się nie tylko z dużymi emocjami, ale także dużą ilością dokumentów, które należy odpowiednio wypełnić i złożyć oraz rozprawami w sądzie, gdzie często do rozwiązania związku nie dochodzi na pierwszej sprawie. Jeśli jeszcze do tego dochodzi podział opieki nad dziećmi oraz alimenty, warto skorzystać z pomocy prawnej. Dzięki temu otrzymamy pomoc w dokumentacji oraz wsparcie na sali sądowej.

Obowiązek płacenia alimentów może dotyczyć zarówno matkę jak i ojca wpisanych do aktu urodzenia. W zależności od tego komu została przyznana opieka nad dziećmi, opiekun może wystąpić o alimenty. Jednak nie dotyczy to tylko sytuacji rozwodowych, ale także takich kiedy matka z ojcem dziecka żyli w nieformalnym związku, lub w ogóle w nim nie byli, jednak dziecko zostało poczęte.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość alimentów jest zależna od kilku czynników. Jednym z nich jest ocenienie kosztów związanych z wychowaniem dziecka, kosztów ubrań, wyżywienia, edukacji, leczenia. Drugi to możliwości zarobkowe osoby, która alimenty ma płacić. Czasami zdarza się, że rodzice sami dobrowolnie ustalają ich wysokość. Jeśli tak jednak nie jest, o ich wysokości decyduje po ocenie sytuacji sąd. Wysokość alimentów nie jest ustalana na stałe. W zależności od zmiany sytuacji majątkowej można wnioskować o ich podniesienie i obniżenie.

Jak długo płaci się alimenty?

Nie jest to określone jednoznacznie. Tak naprawdę alimenty na ogół są płacone do ukończenia 18 roku życia lub dopóki dziecko się uczy, choćby studiując i nie jest w stanie samo się utrzymać. Nie dotyczy to studiów zaocznych podczas, których można podjąć pracą oraz sytuacji kiedy świadomie przeciąga się skończenie studiów. W przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek alimentacyjny może trwać dłużej.

Co trzeba zrobić?

Podczas rozprawy rozwodowej często kwestie opieki i alimentów są od razu ustalane. Jeśli rodzice nie byli w związku konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie alimentów oraz uzasadnienie. Nie ma jednego określonego wzoru, na którym można się oprzeć pisząc taki wniosek. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy. Prawnik nie tylko pomoże napisać taki pozew, ale także pomoże doradzić, o jaką kwotę można wnioskować i będzie wsparciem na sali rozpraw. Każda sytuacja jest inna i wymaga fachowej oceny sytuacji. Koszty porady adwokackiej nie są zbyt duże, a jednak pamiętajmy, że chodzi o zapewnienie dobrych warunków dla dziecka.

alimenty na dziecko

Prawnik alimenty Kraków

Przemoc domowa

Sprawy rodzinne Kraków

Opisz problem

Pomożemy

11 + 13 =

Masz pytania?
A może potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

KRAKÓW ul. Mariana Słoneckiego 4/24 (Prądnik Czerwony) koło Ronda Bareii

Zadzwoń: 513 435 122

biuro.tanich.porad@gmail.com